Реакции на грчките опозициски партии за говорот на Мицотакис во Солун во однос на Договорот од Преспа

Атина, 9 септември 2019 (МИА) – Дел од грчките опозициски партии упатија остри критики до премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис за неговиот говор на отворањето на Меѓународниот саем во Солун во саботата вечерта, како во однос на ставовите за економската политика, така и за Договорот од Преспа, jави дописничката на МИА од Атина.

Од СИРИЗА велат дека Мицотакис во пракса ја призна потребата од почитување на Договорот од Преспа, од МЕРА25 коментираат дека „изненадува молкот на грчкиот премиер“, а од Грчко решение, дека Владата го „предала светото име Македонија на Скопјаните“.

-Господинот Мицотакис од Солун, од Меѓународниот саем во Солун, во опширен говор од околу 7.000 зборови не најде ниту еден збор да каже за македонското прашање, ниту еден збор за Договорот од Преспа, а во изминатиот период се појавуваше како „македономахос“ (борец за Македонија н.з.). Сега по изборите, се чини дека има одлучено дека Договорот од Преспа сепак не е предавнички како што велеа предизборно членовите на Нова демократија, туку е договор што треба да се почитува без отстапки, како и што велат министрите во писмата што ги испраќаат до нивните колеги од Северна Македонија, рече портпаролот на СИРИЗА, Алексис Харицис во интервјуто за радиото „Параполитика“, коментирајќи го говорот на Мицотакис во саботата.

Од МЕРА25, партијата на поранешниот министер за финансии на Грција, Јанис Варуфакис, наведуваат дека молкот навистина изненадува ако се земе предвид патриотската пасија со која предизборната Нова демократија беше во сеопфатната борба против договорот.

– Единственото споменување во неговиот говор се однесуваше на македонските производи и нивната заштита! Партиската јавност на Киријакос Мицотакис не изгледаше изненадена од оваа бучна тишина. Ако нешто ни покажува сето ова е токму хипокризијата на премиерот од една страна и инструментализацијата на чувствителното прашање за северна Грција од друга страна, со единствена цел победа на изборите, соопштуваат од МЕРА25.

Од десничарски ориентираната партија Грчко решение велат „Господине Мицотакис, вие можете да ги остварите вашите контакти со странците, но грчкото општество сфати! „Ја продадовте“ Македонија за премиерската фотелја“.

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Регион

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Дваесет и пет години од геноцидот во Сребреница

Read more

Вести

  • play_arrow

Трет ден протести пред бугарската Влада

Читај повеќе

Чулев ќе побара помош од војската за справување со мигрантите

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Читај повеќе

Нови 199 случаи, 8 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

22-годишен мигрант најден починат во Куманово

Читај повеќе

Спасовски: Ние сме на потег, обновен режим е голема опасност

Читај повеќе

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Читај повеќе

Во понеделник ќе гласаат 716 лица со COVID-19 и во самоизолација, а во вторник 8.852 болни, немоќни и хронично болни

Читај повеќе

Маск на седмо место на листата на милијардери на Bloomberg

Читај повеќе