ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Реал - Борусија М. вечерва од 21 часот: Ова се составите

Во групата Б, сите четири екипи сè уште можат да се пласираат во осминафиналето од Лигата на шампиони.

Реал Мадрид од 21 часот е домаќин на Борусија Менхенгладбах, додека во исто време Интер е домаќин на Шахтар.

Актуелниот шпански шампион го пречекува натпреварот против Германците со позитивен тон по саботната победа во првенството при гостувањето кај Севиља со резултат 1:0.

Азар и Валверде се единствените повредени во Реал

Во тимот на Зинедин Зидан се се враќаат опоравени капитенот Серхио Рамос и дефанзивецот Дани Карвахал, кои беа повредени. Поважни отсуства за Реал се оние на Еден Азар и Федерико Валверде кои уште се опоравуваат од повредите, додека сите други се на располагање за вечерашниот натпревар.

На Борусија ѝ недостасуваат тројца играчи. Поради коронавирусот, нема да игра левиот бек Рами Бенсебајни, додека повредени се стоперот Тони Јанчке и десното крило Јонас Хофман.

Реал со победа сигурно оди во осминафиналето, а во случај на нерешен резултат, Интер мора да го победи Шахтар за тимот на Зидан да се пласира во нокаут-фазата. Доколку Борусија (М) победи на стадионот „Алфредо ди Стефано“ и Интер го совлада Шахтар, Реал ќе биде исфрлен од европските натпреварувања оваа сезона.

Реал Мадрид (4-3-3): Куртоа - Васкес, Варан, Рамос, Менди - Каземиру, Крос, Модриќ - Винисиус, Родригу, Бензема.

URL

Борусија (М) (4-2-3-1): Зомер - Лајнер, Гинтер, Елведи, Венд - Крамер, Нојхаус - Плеа, Штиндл, Тјурам - Емболо.

URL
реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе