Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Шпанските гиганти Реал и Атлетико ги здружија силите за да започнат со собирање средства за да им помогнат на најпогодените семејства во шпанската престолнина погодена од пандемијата COVID-19.

„Главниот град Мадрид уште еднаш го покажа патот до единство, пожртвуваност и решителност. Ние се соочуваме со една од најтешките ситуации во нашата понова историја, но ние ќе ја надминеме заедно“, рече претседателот на „Кралевите“, Флорентино Перес во видеото објавено од двата клуба.

Реал Мадрид и Атлетико Мадрид заеднички ја започнаа иницијативата „Madrid por Madrid“ (Мадрид за Мадрид), од која ќе имаат корист најранливите луѓе во општеството.

Претседателот на Атлетико, Енрике Сересо, додаде: „Целиот град може да застане обединет во поддршка на нашата кампања, која мора да им помогне на луѓето кои минуваат низ најтешката фаза од нивните животи“.

Шпанија е втора најпогодена земја во Европа од пандемијата со коронавирусот, откако пријавени се повеќе од 27.000 смртни случаи, од кои 8.000 се во главниот град на земјата.

Строгата и насочена блокада на земјата буквално ја парализира економијата. За последниот месец, 5,2 милиони луѓе се регистрирале во канцелариите за вработување за да добиваат социјална помош.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Фудбал

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Read more

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе