Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Доаѓа сезоната на слави, а ова е совршен рецепт за риба ако имате посна слава, но и ако сакате да јадете риба било кој ден.

Празничната сезона започна, а наскоро следуваат и Божиќните пости, па ви пренесуваме совршен рецепт за риба. Се подготвува едноставно и брзо во само еден сад. Овој рецепт користи бакалар, но можете да изберете и филети од друга риба, по ваша желба. За оваа риба потребно е помалку од половина час и се готви заедно со леблебии, маслинки и чери домати.

Потребни состојки:

 • 500 гр бакалар (или риба по ваш избор)
 • 1/4 шолја маслиново масло
 • 1 главица виолетов кромид
 • 4-5 чешниња лук
 • грст чери домати
 • 2 лажички капери
 • 1 лажичка сушено оригано
 • 10-12 каламата маслинки
 • 1 конзерва леблебии
 • 2 лажици ситно сечкан магдонос
 • сол
 • бибер
 • парчиња лимон (за сервирање)

Подготовка:

На загреано маслиново масло во тава пропржете го ситно исечканиот кромид. Додадете толчено лукче и пржете уште минута. Потоа додадете ги процедените леблебии и измешајте. Додадете чери домати исечени на половинки, капери, сечкани маслинки, сол, бибер и оригано. Промешајте и варете неколку минути. Посолете и побиберете ги филетите од риба и додајте ги во тавата. Покријте и варете на тивок оган околу 12-15 минути. Ако рибата испушта многу течност, зголемете ја топлината на најсилно во последните 3 минути. При сервирање украсете со магдонос и послужете со парчиња свеж лимон.

Remote video URL
Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Read more

Идеја за посен ручек: Подварок со суви сливи

Read more

Печен карфиол со слатко-лут прелив

Read more

Рецепт за посна сарма со ореви

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
 • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
 • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе