Рецепт на денот: Бела чорба со пилешко месо

Вкусна бела чорба со пилешко месо и зеленчук.

Потребни состојки:

500 г пилешко бело месо

Магдонос

100 г целер

3 компири со средна големина

2 моркови

1 ловоров лист

2 лажички сол

1 лажичка бибер

2 лажички вегета

2 жолчки

200 г кисела павлака

Сок од лимон

1,5 л вода

Начин на подготовка:

Измијте го пилешкото месо, ставете го во тенџере со 1,5 литри ладна вода, поклопете и ставете го да се вари.

Откако ќе зоврие водата, додајте го зеленчукот и посолете. Потоа додајте вегета, бибер и ловоров лист. Откако месото ќе биде сварено, тргнете го од оган и исцедете го. Оставете ги месото и зеленчукот да се изладат. Исечкајте го месото на коцки, како и морковот, компирот и целерот.

Исцедената течност вратете ја во тенџере и додајте сечкано месо и зеленчукот. Потоа додајте уште малку вегета и оставете да врие уште неколку минути.

Во посебен сад изматете ги жолчките и киселата павлака. Тргнете го тенџерето од оган и сипете ги изматените жолчки и павлака со постојано мешање но, само по површината на чорбата за да не се направат грутки.

Пред сервирање може да додадете магдонос, а по желба и сок од лимон или оцет.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Рецепти

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Read more

Како да направите детокс на организмот за само 8 минути?

Read more

Предлог за денешниот ручек: Паста со пилешко и куркума

Read more

Десерт на денот: Колач со портокал и ореви

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе