Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Вкусни бургери со плескавици од пилешко месо - ручек кој се подготвува брзо.

Потребни состојки:

- 500 гр пилешки филети

- 5 парчиња млад кромид

- мајчина душица

- 1 јајце

- 2 лажици лебни трошки

- 1 лажица сув зачин од билки

- масло за пржење

Подготовка:

Измелете го пилешкото месо (или побарајте да ви го сомелат во месарницата од каде што обично купувате месо), додадете го сушениот зачин, ситно сечканиот млад кромид, мајчината душица, јајцето и лебните трошки.

Измешајте сè добро и оставете го да отстои околу еден час.

Потоа обликувајте плескавици и пржете ги на масло од секоја страна пет минути.

Послужете ги печените плескавици во бургер лепчиња со свежа салата.

На здравје!

реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Докопан во сос од бело вино и сенф

Read more

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more
 

Магазин

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе