Рецепт на денот: Чизкејк палачинки

Пробајте го рецептот на Мартина Трајаноска за чизкејк палачинки.

Потребни состојки:

1 јајце

250 мл млеко

2 лажици масло

100-150 гр брашно

Шлаг крем

Мелени бисквити

Џем

Овошје

Начин на подготовка:

За палачинките измешајте ги јајцето, млекото и маслото и постепено додавајте брашно. Пржете ги во тава загреана на средна температура. Доколку сакате фил со крем сирење, изматете слатка павлака и измешајте ја со крем сирење и шеќер во прав, но може да употребите и шлаг крем доколку немате крем сирење дома.

URL
View this post on Instagram

Чизкејк палачинки Кој не сака палачинки? Едноставни и лесни за правење, а може да се комбинираат на милион начини, како солени, така и благи. Овој пат одбрав ептен добитна комбинација, фил, бисквити, џем и овошје😋 За палачинките измешајте ги јајцето, млекото и маслото и постепено додавајте брашно. Печете/пржете ги на тава загреана на средна температура. Доколку сакате фил со крем сирење, изматете слатка павлака и измешајте ја со крем сир и шеќер во прав, а јас одбрав шлаг крем бидејќи немав сирење во моментот. Можете да ја видите постапката на видеото, премачкајте ја пола палачинка со фил, наросете мелени бисквити и ставете џем и овошје по избор. Многу вкусно и освежително, баш супер за периодов. Би ги пробале ли?😍 • • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #седидома #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

Постапката може да ја видите на видеото - премачкајте ја палачинката со фил, наросете мелени бисквити и ставете џем и овошје по избор. 

URL
View this post on Instagram

Чизкејк палачинки Кој не сака палачинки? Едноставни и лесни за правење, а може да се комбинираат на милион начини, како солени, така и благи. Овој пат одбрав ептен добитна комбинација, фил, бисквити, џем и овошје😋 За палачинките измешајте ги јајцето, млекото и маслото и постепено додавајте брашно. Печете/пржете ги на тава загреана на средна температура. Доколку сакате фил со крем сирење, изматете слатка павлака и измешајте ја со крем сир и шеќер во прав, а јас одбрав шлаг крем бидејќи немав сирење во моментот. Можете да ја видите постапката на видеото, премачкајте ја пола палачинка со фил, наросете мелени бисквити и ставете џем и овошје по избор. Многу вкусно и освежително, баш супер за периодов. Би ги пробале ли?😍 • • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #седидома #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Солени мафини

Read more

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Read more

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Read more

Магазин

  • play_arrow

Варијации на склекови со кои најбрзо ќе набилдате мускули

Читај повеќе

Идеја за појадок: Солени мафини

Читај повеќе
  • play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе