Рецепт на денот: Домашен ликер од чоколадо

Пробајте го најдобриот рецепт за ликер од чоколадо.

Потребни состојки:

500 г шеќер

125 г какао во прав

1 л млеко

200 мл слатка павлака

150 мл алкохол за ликери

Начин на подготовка:

Подгответе тенџере во кое ќе сипете шеќер и какао и ќе промешате. Потоа додајте го млекото и слатката павлака, повторно промешајте и тогаш вклучете го шпоретот. Почекајте да зоврие со постојано мешање, а потоа тргнете го од шпорет и оставете го да се излади. Потоа, додајте алкохол, промешајте и пресипете го ликерот во шише. По 7 дена, отворете го ликерот и уживајте.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Рецепти

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Read more

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Read more

Посни бајадери, десерт готов за 20 минути

Read more

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе