Рецепт на денот: Калцоне со моцарела и шунка

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

Тесто за пица

1 шолја пелат домати

1 шолја рикота

1 шолја моцарела

½ шолја рендана шунка

Маслиново масло

Сол

Начин на подготовка:

Тестото за пица поделете го на 4 дела. На набрашнета работна површина расукајте едно парче од тестото. Ставете 1 лажица од пелат доматите, потоа ставете рикота, шунка и рендана моцарела.

Преклопете го тестото на половина, премачкајте ги краевите со вода, а потоа притиснете го тестото со вилушка. Повторете ја постапката со преостанатото тесто.

Ставете го калцонето во подготвената тава, премачкајте со масло и посолете.

Печете додека да добијат злaтно-кафеава боја.  

реклама

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Read more

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Домашни кифлички со пица фил

Read more

Најдобриот рецепт за палента со печурки

Read more

Шест брзи рецепти за вкусен појадок

Read more

Предлог за ручек: Бурито со мелено месо и зеленчук

Read more

Магазин

Зошто треба максимално да уживате во мастурбацијата?

Читај повеќе

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Читај повеќе

Директен воз од Европа до Кина – патување од 20 дена

Читај повеќе

Најголемите кавгаџии се раѓаат во овие хороскопски знаци

Читај повеќе

Која е мајката, а која е ќерката?

Читај повеќе

COVID-19 долго ќе остане со нас, но ќе биде под контрола

Читај повеќе

Раздвоените сијамски близначки се вратија дома – Што понатаму?

Читај повеќе

Нова генерација на модни дизајнери и инженери за иднината на модата

Читај повеќе

Најсиромашниот претседател во светот се повлече од политика

Читај повеќе