Рецепт на денот: Канелони со спанаќ

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

500 гр спанаќ

500 гр домати

1 главица кромид

1 чешне лук

50 мл неутрална павлака

50 мл млеко

1 лажица презла

200 гр крем сирење

1 јајце

12 канелони

50 гр кашкавал

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Исчистете го спанаќот, исцедете го и исечкајте го на ситни парчиња. Исечете ги доматите и ставете ги на кратко во топла вода за полесно да ги излупите. Потоа излупете ги и исечкајте ги на коцки. Исечкајте и кромид и лук и пропржете ги. По 5 минути додајте павлака и млеко.

Измешајте го спанаќот со лук, презла, сирење, јајце и посолете. Изгмечете ги доматите. Загрејте ја рерната на 200 степени.

Наполнете ги канелоните со добиената смеса од сирење и домати и наредете ги на тава со масло. Прелијте ги со сос од домати и печете околу 30 минути. Пред крајот нарендајте кашкавал.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Рецепти

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more

Магазин

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе