Рецепт на денот: Ќебапи од рерна со само 4 состојки

Овие ќебапи можете да ги служите во лепиња, а се одличен предлог за вкусен семеен ручек.

Ќебапот е јадење од мелено месо, кромид и зачини, а многу наликува на ќебапчиња. Една од разликите е тоа што кебапот се прави со помош на ражнич. Вкусот е фантастичен, а може да се послужи со сос по избор, зеленчук, салата... Денеска преставуваме рецепт за како најлесно да направите ќебап со малку и евтини состојки.

Потребни состојки:

  • 500 гр мелено месо (говедско)
  • 1 кромид
  • магдонос
  • зачини по желба
  • масло

Подготовка:

Во меленото месо додадете ситно сечкан кромид и магдонос, па зачинете по желба. Добро соединете. Земете дрвени стапчиња за ражничи и потоа намотајте го месото речиси по целата должина. Наредете ги во плех подмачкан со масло и печете на 190°C околу 25 минути. Извадете го ќебапите, превртете ги и печете уште 5 минути.

Remote video URL
Тагови
реклама

Рецепти

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Read more

Брзо и лесно, подобро од болоњезе: Паста со мелено месо и спанаќ

Read more

Гурмански специјалитет: Похувано бело месо со раскошно полнење

Read more

Рецепт на денот: Гурмански плескавици од рерна

Read more
 

Магазин

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Читај повеќе

Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се можните причини за вртоглавица?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп за април 2023 година

Читај повеќе

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Читај повеќе