Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Хумусот е популарно јадење од Блискиот Исток, а стана тренд во исхраната ширум светот во изминатава деценија. Сѐ почесто може да се види и на нашите трпези, не само заради тоа што е тренди, туку и бидејќи е многу здрав.

Хумусот содржи многу минерали, витамини и здрави масти – наутот, кој е основна состојка на хумусот, е природен извор на железо.

Ова вкусно јадење исто така содржи и витамин Ц што е неопходен за апсорпција на железото, така што се препорачува и за луѓе кои имаат проблеми со анемија.

Турската YouTube готвачка ѕвезда Рефика ќе ви покаже како се прави хумус на турски начин. Можеби ова ќе стане вашиот нов омилен рецепт!

реклама

Рецепти

Десерт на денот: Домашен овошен сладолед

Read more

Освежителен десерт од праски

Read more

Совршен рецепт за крем супа од брокула

Read more

Тиквички: Омилениот летен зеленчук кој нуди неверојатни здравствени бенефити

Read more

Нови видеа

play_arrow

Десетте највисоки планини во Сончевиот Систем

Read more
play_arrow

Што ќе се случи ако гравитацијата на Земјата се намали за 50%?

Read more
play_arrow

13 најобични работи кои пилотите не смеат да ги прават кога се во авионската кабина

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот трилер „How I Became a Superhero“

Read more
play_arrow

Траги од древни цивилизации на Земјата

Read more
play_arrow

30 минути тренинг за целото тело

Read more
play_arrow

„Иднината е одржлива“ – ревија на студентите по моден дизајн на ТМФ

Read more
play_arrow

Како да едитирате видео на YouTube откако ќе го објавите?

Read more
play_arrow

Протест во Лондон против рестриктивните мерки поради COVID-19

Read more
play_arrow

Астронаутите инсталираа нови соларни панели на МВС

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Read more