Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Хумусот е популарно јадење од Блискиот Исток, а стана тренд во исхраната ширум светот во изминатава деценија. Сѐ почесто може да се види и на нашите трпези, не само заради тоа што е тренди, туку и бидејќи е многу здрав.

Хумусот содржи многу минерали, витамини и здрави масти – наутот, кој е основна состојка на хумусот, е природен извор на железо.

Ова вкусно јадење исто така содржи и витамин Ц што е неопходен за апсорпција на железото, така што се препорачува и за луѓе кои имаат проблеми со анемија.

Турската YouTube готвачка ѕвезда Рефика ќе ви покаже како се прави хумус на турски начин. Можеби ова ќе стане вашиот нов омилен рецепт!

реклама

Рецепти

Идеја за десерт: Мафини со ореви и банана

Read more

Предлог за ручек: Сочно свинско филе

Read more

Почнете го денот како што треба: Пет брзи и здрави идеи за појадок

Read more

Ручек за вистински гурмани: Печени кременадли

Read more

Нови видеа

play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Read more
play_arrow

Варијации на склекови со кои најбрзо ќе набилдате мускули

Read more
play_arrow

Netflix изненадување – ја најави серијата „Resident Evil: Infinite Darkness“

Read more
play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Read more
play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Read more
play_arrow

10 работи кои би сакале да ги видиме во 2. сезона од „The Mandalorian“

Read more
play_arrow

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Read more
play_arrow

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Read more
play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Read more
play_arrow

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more
play_arrow

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Anabelle Comes Home“

Read more