Рецепт на денот: Киш со пченка и пилешко

Предлог за денешниот ручек.

Состојки:

За тестото:

250 гр брашно,

120 гр путер,

2 лажици кисела павлака,

1 јајце

За полнење:

1 пилешко филе со средна големина,

1 кромид,

2 лажици конзервирана пченка,

1 лажичка мешавина од суви зачини

За прелив:

3 јајца,

1/2 чаша кисела павлака,

50 гр рендан Трапист

Подготовка:

Измешајте ги состојките за тестото, убаво замесете и оставете го во фрижидер најмалку половина час. Пилешкото филе исечкајте го на коцки, ситно исечкајте го кромидот. Загрејте го маслото, пропржете го кромидот, па кога ќе порумени, додадете го пилешкото филе и пропржете го врз кромидот. Кога пилешкото е готово, додадете ја пченката и измешајте. Кога тестото ќе одмори, расукајте го со дебелина од околу два сантиметри, па распоредете го на тркалезен плех. Пред тоа, намачкајте го и набрашнете го листот или ставете хартија за печење. Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови и печете го тестото околу десет минути. Извадете го тестото од рерна и врз него рамномерно распоредете го филот. Изматете ги состојките за преливот, прелијте го филот, посипете со рендано сирење и печете на 200 степени Целзиусови додека кишот не порумени.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Рецепти

Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе