Рецепт на денот: Колач со круши

Испробајте го овој едноставен рецепт за вкусен колач со круши.

Состојки:

*Сите состојки мерете ги со иста шолја

Шолја шеќер

Две и пол шолји брашно

Прашок за пециво

600 гр. круши, излупени, исчистени и исечени на коцки

Пола шолја масло

Четири јајца

180 мл. јогурт

Начин на подготовка:

Во чинија промешајте шолја шеќер, брашно, прашок за пециво. Постепено додавајте масло, јајца, јогурт и миксирајте додека состојките се соединат.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Во тавата ставете хартија за печење, па сипете ја смесата за тесто. Одозгора наредете ги парчињата круша.

Печете четириесетина минути додека колачот да добие златеста боја.

Наросете шеќер во прав и послужете.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за торта со јаболка

Read more

Предлог за ручек: Пилешко со сусам и соја сос

Read more

Рецепт на денот: Венец со спанаќ и лук

Read more

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мртви птици преплавија руски град и предизвикаа лавина теории на заговор

Читај повеќе
  • play_arrow

Правилна исхрана за слабеење во 4 фази, со вежбање

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири лесни рецепти за торта со јаболка

Читај повеќе
  • play_arrow

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Читај повеќе

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Читај повеќе

Сите паѓаат на нивниот шарм: Сè што треба да знаете за жената Вага

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зајакнете имунитетот на природен начин?

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко со сусам и соја сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Читај повеќе