Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Сочни копани со брокула во ароматичен сос се одличен предлог за денешниот ручек.

Никогаш не е доста од инспирација за ручек, па ви предлагаме да го пробате и овој рецепт. Направете сочни копани со брокула во сос од павлака и сенф. Подготовката е едноставна, а состојките не се прескапи. Ако не сакате зачинета храна, слободно изоставете ја лутата пиперка. Во ова јадење со копани можете да додадете и некој друг зеленчук, како пиперки...

Потребни состојки:

 • 6 копани
 • 400 гр брокула
 • 1 чешне лук
 • 1 кромид
 • 1 лута пиперка
 • 1 шолја павлака за готвење
 • 1 лажичка сенф
 • сол
 • бибер
 • блага пипер
 • маслиново масло
 • путер

Подготовка:

Зачинете го месото со сол, бибер и посипете со блага пипер. Добро истријте ги зачините, па прелијте ги со маслиново масло. Покријте со проѕирна фолија и маринирајте половина час. Потоа во тавата истурете малку масло и растопете го путерот, па пропржете ги копаните. Извадете го месото кога ќе се испржи, па во истото тавче додадете ситно сечкан кромид и цело чешне лук (кое сте го сплеснале со нож), како и сечканата лута пиперка. По неколку минути извадете ги лукот и лутата пиперка, а потоа додадете ја сечканата брокула и пропржете неколку минути. Вратете го месото во тавата.

Измешајте го кремот за готвење со сенфот, па сè добро соединете. Истурете во тавата, а потоа истурете малку вода и варете додека не почне да врие. Потоа покријте и варете уште половина час.

Remote video URL
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Рецепти

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
 • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе