Рецепт на денот: Крем супа од зеленчук

Крем супа од зеленчук идеална како лесен оброк во студените зимски денови.

Потребни состојки:

-2 компири

-2 моркови

-праз

-целер

-2 чешни лук

-китка магодонос

-зеленчукова коцка за супа

-сол, бибер

-маслиново масло

Начин на подготовка:

Зеленчукот исецкајте го на коцки, па прелијте го со вода. Кога ќе зоврие, додадете ја зеленчуковата коцка за супа и варете додека зеленчукот не омекне.

Кога ќе се свари, пасирајте го зеленчукот додека не добие густина, зачинете и додадете ги исечениот магданос и лук.

Оставете да се повари уште неколку минути, па сервирајте додека е топла супата.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Рецепти

Рецепт за печени тестенини со петминутна подготовка

Read more

Како марулата да остане свежа и до две недели?

Read more

За добар почеток на денот: Смути од спанаќ и јаболка

Read more

Идеја за ручек: Макарони со тиквички и пире

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе