Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Рижото кое е превкусно, а се подготвува брзо и лесно.

Потребни состојки:

300 г ориз

300 г печурки, по желба

120 мл бело вино

50 г рендан пармезан

Половина литар супа

1 кромид

Путер

Сол и бибер

Магдонос

Масло

Начин на подготовка:

Во поголем сад загрејте малку масло, па во него продинстајте го ситно сечканиот кромид. Додајте ги печурките и динстајте околу 3 минути.

Во тенџерето додајте го оризот и пропржете околу 1 минута и постојано мешајте. Прелијте со бело вино и мешајте околу 3 минути.

Малку по малку додавајте од супата со постојано мешање. Откако ќе испари течноста, додајте уште супа. Повторете ја постапката додека да ја потрошите супата, а оризот треба да биде убаво сварен. Потребни ви се 20-25 минути на умерена температура.

Пред крајот додајте парче путер и рендан пармезан, посолете, додајте бибер и магдонос.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за пита со сливи

Read more

Рецепт на денот: Паштета од сардина

Read more

Десерт на денот: Пита со јаболка

Read more

Идеја за појадок: Кифлички со павлака

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе