Рецепт на денот: Лазања со мелено месо и спанаќ

Лазања со зеленчук и месо, ручек во кој ќе уживате.

Состојки:

– 1 пакување лазањи

– 750 мл доматен сос

– 250 гр мелено говедско месо

– 1 главица кромид

- сол, бибер

– 250 мл павлака

– 250 гр сечкан спанаќ

– 150 гр фета сирење

– неколку лажички нане

Бешамел сос

– 3 лажици путер

– 3 лажици брашно

– 1/2 л млеко

– 200 гр пармезан или друго тврдо сирење

Подготовка:

Испржете го меленото говедско месо со кромид и зачинете по желба.

Кремот измешајте го со сечканиот спанаќ, фета сирењето и нането. Додадете сол и бибер по вкус.

Наредете еден слој домати, па листови лазања, па слој сирење и спанаќ, па слој месо, па повторно слој домати и така додека не се потроши смесата. Завршете со листови лазања.

Покријте и печете 25 до 30 минути на 200 Целзиусови степени додека сè внатре не омекне, потоа откријте го, покријте со бешамел сос и печете непокриено уште 15 минути додека не порумени, па извадете го од рерната.

Покријте и оставете го да се излади најмалку 30 минути пред да го послужите за полесно да се сече.

За бешамел сосот растопете го путерот на умерена температура. Додадете брашно и млеко и варете нежно додека се згусне со постојано мешање.

Кога ќе згусне додадете го ренданото тврдо сирење, па мешајте додека не се растопи, па тргнете го од шпорет. Почекајте малку да се излади, па прелијте ги лазањите.

Добар апетит!

Тагови
реклама

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Read more

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе

Што се случува во вашето тело кога пиете кафе со млеко и шеќер?

Читај повеќе

Дали утринскиот секс е подобар од ноќниот?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои ќе се сретнат со љубовта на нивниот живот во јули

Читај повеќе

Зошто луѓето кои често патуваат се поуспешни од другите?

Читај повеќе

Карактеристики што децата ги наследуваат исклучиво од таткото

Читај повеќе

Што не треба да јадете пред пладне?

Читај повеќе

Како пиењето премногу кафе во лето може негативно да се одрази на организмот?

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе