Рецепт на денот: Лазања со спанаќ и три вида сирење

Лазања со зеленчук и два вида сирење е секогаш добар предлог за ручек.

Состојки:

- 1 пакување лазања

- 1 црвен кромид

- 4 чешниња лук

- 2 јајца

- 250-300 гр спанаќ

- 400 гр рикота сирење

- 200 гр моцарела

- 150 грама пармезан

Сос:

- Малку сос од домати

- Малку маслиново масло

- сол, бибер

Подготовка:

Во тава пропржете го црвениот кромид. Се динста додека не омекне и порумени, а потоа се додава лукот и се динста уште малку.

Се трга настрана да се излади малку.

Во поголем сад изматете ги јајцата, додадете ги рикотата, спанаќот и 100 гр моцарела. Додадете сол и бибер.

Кога смесата со динстаниот кромид ќе се олади, додадете ја во смесата со спанаќ. Сè добро измешајте.

Во длабок сад измешајте ги сосот од домати, малку маслиново масло и солта.

На дното на садот за печење ставете го сосот од домати, одозгора листовите лазањи и одозгора смесата со спанаќ и сирење.

Повторете трипати и на крајот прелијте го со преостанатиот домат сос, па ставете ја моцарелата и посипете со пармезан.

Покријте со фолија и печете 30 минути. Отстранете ја фолијата, па вратете ги лазањите да се печат уште 15 минути.

Добар апетит!

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Рецепти

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Пилешко со пржени компири во ромеско сос

Read more

Почнува сезоната на младиот кромид: Зошто треба да го вклучите во исхраната?

Read more

За лижење прсти: Говедско со портокал и костен - во тортиља

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе

Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Читај повеќе