Рецепт на денот: Лазањи со спанаќ

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

500 гр спанаќ

100 гр сирење горгонѕола

100 гр пармезан

500 мл млеко

3 лажици брашно

7-8 кори лазања

Начин на подготовка:

Сварете го спанаќот, исцедете го и исечкајте го. Во тава на загреано масло додајте брашно, мешајќи додавајте млеко за да добиете сос со средна густина.

Посолете го сосот, тргнете го од оган и во него нарендајте пармезан. Оставете малку од пармезанот за подоцна.

Во подмачкана тава ставете кора од лазања, сос, спанаќ и на крај коцки горгонѕола. Повторете ја постапката и со останатите кори. Одозгора нарендајте пармезан. Печете на 200 степени околу 30 минути.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

11 август 1972, американската војска се повлекла од Виетнам

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more
Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Read more

Рецепти

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе