Рецепт на денот: Лазањи со тиквички и 3 вида сирење

Потребни состојки:

600 г тиквички

50 гр путер

1 лажица оригано

1 лажица бибер

12 листови лазања

100 г горгонзола

50 г моцарела

15 г пармезан

Сол

За сос

50 г путер

50 г брашно

1 л млеко

1 лажица оригано

Сол и бибер

Начин на подготoвка:

Измијте ги тиквичките и исечкајте ги на тенки листови. Пропржете ги на путер, наросете со оригано, додајте бибер и тргнете ги од оган. Варете ги лазањите во солена вода околу 3 минути и ставете масло за да не се залепат листовите.

За бешамел сос – пропржете го брашното на малку путер. Постепено додавајте го млекото со постојано мешање за да добиете густа смеса. Додајте оригано и посолете.

На дното од тавата ставете од бешамел сосот, наредете 1 ред лазањи, одозгора распоредете бешамел, тиквички, рендана моцарела и горгонзола, па ред лазањи. Одозгора ставете бешамел, рендано сирење и пармезан. Печете околу 25 минути на 220 степени.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Запечени тиквички со мелено месо и моцарела

Read more

Како да направите кајгана како професионалец?

Read more

Идеја за десерт: Лава колач

Read more

Рецепт на денот: Запечени тортиљи со пилешко

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе