Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Пилешко, макарони и сос од индиски ореви – совршена комбинација.

Потребни состојки:

400 г макарони

300 г пилешки стек

Маслиново масло

Сос

150 г индиски ореви

250 мл вода

Половина лимон

Половина лажичка лук во прав

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Индиските ореви оставете ги да отстојат во вода преку ноќ или во топла вода 1 час пред да почнете со подготовка на сосот.

Исцедете ја водата од нив и ставете го во блендер со зачини и полека додавајте вода.

Мешајте ги состојките додека да добиете соединета течност.

Во тава со масло пропржете го пилешкото месо, зачинете и пржете додека да добие златно-кафеава боја.

Прелијте го пилешкото со подготвениот сос и пропржете го на тивок оган неколку минути пред да се згусне сосот.

Сварете ги макароните или тестенините по избор, прелијте ги со сосот со пилешко и послужете со сезонска салата по желба.

Тагови
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Рецепти

Идеја за десерт: Павлова торта

Read more

Брзо и вкусно: Тестенини со сланина, босилек и пармезан

Read more

Основниот рецепт за палачинки од 1967 година

Read more

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Read more
 

Магазин

Што го прави среќен секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Седум видови на одмор што ни се потребни на сите

Читај повеќе

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Павлова торта

Читај повеќе
  • filter

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Читај повеќе
  • play_arrow

Дупка „проголта“ паркиран автомобил во Индија

Читај повеќе

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради убавата насмевка го сметаат за најзгодниот учител во Австралија

Читај повеќе

Секс ситуации во кои жените најмногу грешат

Читај повеќе