Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Ви предлагаме брз, здрав и лесен рецепт за денешниот ручек - мисиркини гради во сос од вино.

Овој оброк ќе го приготвите за помалку од 15 минути. Слаткоста на медот совршено се вклопува со острината на сенфот во комбинација со сочното мисиркино месо.

Мисиркиното месо е најздрав избор на протеини од животинско потекло и е богато со хранливи состојки. Две средни парчиња мисиркини гради (околу 84 грама) содржат: 135 калории, 3,26 гр маснотии, 0 јаглехидрати и 24,7 гр протеини. Мисиркиното месо исто така е богато со витамините Б6, Б12, селен и цинк.

 

 

За денешниот рецепт потребно ви е:

400 гр мисиркини гради

1 чешне лук

2 лажици сенф

150 мл бело вино

Сенаменско брашно

30 гр путер

30 мл маслиново масло

1 лажица мед

Магдонос за сервиирање

Сол и црн бибер по вкус

Послужете со зеленчук подготвен на пареа или на скара. 

Како да го зготвите денешниот ручек погледнете во видеото:

Remote video URL
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Рецепти

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more

Едноставен рецепт за босанска алва

Read more
Пилешко во сос од лук и мед

Рецепт на денот: Пилешко во сос од лук и мед

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе