Рецепт на денот: Мисиркино во сос од лимон и лук

За вашиот денешен ручек ви предлагаме да направите сочни мисиркини стекови во сос од лимон и лук.

Мисирикиното месо е одличен извор на протеини и треба да го имате во вашето мени барем еднаш во неделата.

Мисиркиното месо содржи 20% помалку калории и 75% помалку масти од пилешкото, а има двојно повеќе витамин Б, железо и цинк. Исто така содржи повеќе протеини од други видови месо и е доста вкусно.

Ако сакате да готвите цела мисирка, една исчистена птица за готвење во просек тежи од 2 до 8 килограми, а најпогодни за готвење се оние меѓу 3 и 5 кг. Кога се пече мисиркиното месо, потребни се 40-тина минути за подготовка на килограм месо.

Remote video URL
реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Рецепти

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more

Магазин

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе