Рецепт на денот: Мус со чоколадо и чили

Поинаков десерт – вистинско задоволство за непцата.

Потребни состојки:

150 г млечно чоколадо

250 мл слатка павлака

1 лажица мелено чили

Малку мелен ѓумбир

2 белки

30 г сечкани бадеми

Начин на подготовка:

Одвојте 50 г од слатката павлака, загрејте ја и додајте чили и ѓумбир, па оставете да зоврие. Тргнете ја на страна за да се излади.

Растопете го чоколадото на пареа, а потоа тргнете го на страна за да се излади. Изматете ги белките со миксер во цврст снег. Остатокот изматете го во шлаг, па додајте го во слатката павлака со зачини и растопено чоколадо. Потоа лесно промешајте ги белките. Распоредете го мусот во чинии за сервирање и ставете ги во замрзнувач за да се стегнат. Пред сервирање декорирајте со сечкани бадеми.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Read more

Кајгана со една неочекувана состојка - за намалување на килограмите

Read more

Рецепт на денот: Вкусен леб со тиква

Read more

Три идеи за брз неделен ручек

Read more
 

Магазин

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе