Рецепт на денот: Мусака со пилешко и шампињони

Ако сакате да подготвите лесен и брз протеински ручек оваа комбинација од пилешко месо и шампињони е идеална за вас.

Потребни состојки:

-500 г пилешко месо

-400 г свежи шампињони

Бешамел сос:

-30 г путер

-1 ½  лажица брашно

-300 мл млеко

-100 г кисела павлака

Начин на подготовка:

Исечете го пилешкото месо на тенки парчиња, па благо исчукајте ги со толчник за месо. Потоа секое парче попржете го на малку масло, колку да добие боја.

Посебно подгответе ги шампињоните, на маслото на кое беше пржено месото. Месото и шампињоните посолете ги пред пржење.

Сосот ќе го направите така што прво ќе го стопите путерот, во него ќе ставите лажица и половина брашно, додадете млеко, а кога ќе почне да врие вмешајте ја и киселата павлака.

Во огноотпорен сад намачкан со путер наросете лебни трошки, а потоа редете ред пилешко месо, па ред печурки, па прелијте со бешамел сос. Така правете додека не се потрошат состојките.

На крајот изрендајте кашкавал и ставете да се пече околу 20 минути на умерена температура.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Read more

Рецепт за сладолед од три состојки

Read more

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе