Рецепт на денот: Најлесната пита со тиква

Слатка пита од тиква - есенско уживање!

Потребни состојки:

1 пакување готови кори

1 кг рендана тиква

200 гр шеќер

грст суво грозје

5 лажици гриз

малку цимет

масло за јадење

Подготовка:

Измешајте ги ренданата тиква, шеќерот, сувото грозје и циметот и гризот.

Наредете ги корите, мачкајте ја секоја со масло и ставајте рамномерно од претходно подготвениот фил и на тој начин направете витки од четири кори.

Се ставаат на хартија за печење, па во плех и се печат на 190°C околу 45 минути во претходно загреана рерна.

По желба, можете да посипете шеќер во прав врз питата откако ќе се испече.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Read more

Идеја за посен ручек: Подварок со суви сливи

Read more

Печен карфиол со слатко-лут прелив

Read more

Рецепт за посна сарма со ореви

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе