Рецепт на денот: Печени бабури со сирење

Кога зборуваме за зеленчук, бабурите се веројатно еден од најпопуларните видови на Балканот, кој може да се користи на многу начини во гастрономијата.

Еден од начините на кои можете да ги користите бабурите е да ги печете со сирење.

Рецептот за ова јадење го најдовме на порталот Coolinarika, а наведените состојки се доволни за осум лица.

Потребни состојки:

  • 500 гр свежо кравјо сирење
  • 100 гр горгонзола
  • 4 месести црвени бабури
  • 1 јајце
  • 1 лажица вегета
  • 2 лажици маслиново масло
  • сол

Подготовка:

Варете ги бабурите околу 5 минути во малку посолена вода и веднаш изладете ги со ладна вода. Исечете ги по должина, исчистете ги од семките и конците кои се во нив.

Со миксер измешајте свежо кравјо сирење со јајце, горгонзола исечкана на ситни коцки. Во таа смеса додадете вегета.

Врз половинките од бабурите премачкајте го сирењето и ставете ги во огноотпорен сад подмачкан со масло.

Сето тоа се пече во рерна загреана на 200 степени Целзиусови околу 20 минути.

Послужете го јадењето со месо на скара или ладни закуски.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Рецепти

Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе