Рецепт на денот: Печени компири со павлака и лук

Рецепт кој ќе му се допадне на целото семејство.

Потребни состојки:

4 големи компири

Малку сол

Маслиново масло

за сос

120 г кисела павлака

1 лажичка сечкан магдонос

Сол и бибер

Лук во прав

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Измијте ги компирите, избришете ги и не ги лупете. Премачкајте ги со маслиново масло и посолете. Прободете ги со нож на неколку места за да излезе пареата. Печете го компирот во тава обложена со хартија за печење околу 60 минути. Свртете ги компирите на другата страна за да се испечат и од двете страни.

Направете го сосот така што во сад ќе ги измешате сите состојки.

Расечете ги печените компири и во средина ставете го сосот со павлака. На врвот додајте сечкан магоднос или кашкавал.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Read more

Рецепт за сладолед од три состојки

Read more

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе