Рецепт на денот: Пица ролат

Пица на малку поинаков начин.

Потребни состојки:

- Тесто за пица

- 2 дл пире од домати

- 300 гр моцарела

- 150 гр рендана гауда

- 200 гр шунка насечена на листови

- 100 гр сува салама по ваш избор

- 1 мала шолја оригано

- Малку босилек

- 1 јајце

- 2 лажички млеко за премачкување

Подготовка:

Додадете ги ориганото и босилекот во пирето од домати, додаде и други зачини по желба и измешајте сè.

Расукајте го тестото за пица, па премачкајте го со доматното пире со зачини. Оставете ги рабовите ненамачкани за да можете полесно да го свиткате тестото на крај.

Потоа посипете половина од ренданата гауда врз тестото, и рамномерно распоредете ја шунката. Наредете половина од моцарелата врз шунката, а потоа и сувата салама. Завршете со редење со по уште еден слој од останатата моцарела и гауда.

Цврсто свиткајте тестото во ролат, а празните рабови добро стиснете ги со прстите и завиткајте ги малку. Внимателно префрлете го пица ролатот во плех обложен со хартија за печење.

Загрејте ја рерната на 200 Целзиусови степени.

Изматете го јајцето, додадете го млекото, па добро измешајте и премачкајте го ролатот.

Ставете го во загреана рерна и печете околу 20 минути, додека тестото не добие златно-жолта боја.

На здравје!

Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Рецепти

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Read more

Предлог за ручек: Шницли во сос со нане

Read more

Идеја за појадок: Солени стапчиња со сусам

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе