Рецепт на денот: Пилешка крем супа со лимон

Ова е одличен рецепт за вкусна и здрава пилешка супа со лимон.

Потребни состојки:

-250 г ситно исечено бело пилешко месо

-1 лук

-2 моркови

-3 лимони

-1,2 л пилешка супа

-1,5 дл павлака за готвење

-путер

-сол

Начин на подготовка:

Стопете малку путер на тава за пржење и на него попржете ги месото и зеленчукот околу 8 минути. Исцедете го лимонот, па пилешката супа со месото и зеленчукот ставете ја во тенџере. Варете на умерена температура околу 50 минути.

Супата оставете да се олади, па ставете ја во блендер да добиете погуста смеса.

Вратете ја супата назад во тенџере, варете уште малку, па зачинете со сол и бибер. На крајот додадете ја павлаката за готвење и по минута, две тргнете го тенџерето на страна.

Украсете со листови од магдонос.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Рецепти

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Read more

Идеја за појадок: Овесна каша со тиква и брусници

Read more

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Read more

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе