Рецепт на денот: Пилешки гради во сос од вино

Што вкусно да зготвите денес? Сочно бело месо што лесно се подготвува.

Состојки:

- 4 парчиња пилешко бело месо

- 50 гр брашно

- сол, бибер

За сос:

- 150 гр путер

- 1 главица црвен кромид

- лук

- 50 гр грашок

- 3 лажици сок од лимон

- сол, бибер

-  бело вино

Подготовка:

Исечете ги пилешките стекови на половина и истанчете го секое парче со чекан за месо. Измешајте ги брашното и зачините, извалкајте го месото во смесата и пржете на средно врело масло околу три минути или додека месото не порумени.

Завиткајте ги парчињата во фолија за да останат свежи и топли додека го подготвувате сосот.

За сосот, одделете 50 гр путер и растопете го во сад на умерена температура. Запржете го ситно исечканиот кромид, а при крај додадете го и лукот.

Потоа додадете грашок, сок од лимон и малку бело вино. Оставете сè да покрчка додека не испари вишокот, околу пет минути.

Намалете ја температурата на минимум и додадете го преостанатиот путер додека не се стопи целосно. На крај зачинете со сол и црн пипер.

Месото можете да го послужите со тестенини и сезонска салата.

Добар апетит!

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Рецепти

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Read more

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Read more

Посни бајадери, десерт готов за 20 минути

Read more

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе