Рецепт на денот: Пилешки гулаш

Овој рецепт на гулаш може да го правите со различни видови месо и да го комбинирате со други јадења.

Потребни состојки:

-500 г пилешко бело месо

-1 главица кромид

-половина страк праз

-1 морков

-1 лажичка сув зачин

-сол, црн бибер

-1 лажичка црвен пипер

-300 мл доматно пире

-200 мл вода

-масло

-1 лажичка магданос

Подготовка:

Исчистете и измијте ги кромидот, празот и морковот, а потоа ситно исецкајте ги. Во тенџере ставете масло колку да го покрие дното. Кога ќе се загрее маслото, додадете го кромидот, пржете кратко па додадете го празот и пржете додека не омекнат. Потоа додадете ги коцките месо, попржете малку па додадете го морковот.

Измешајте, па додадете сув зачин, сол, црн бибер, црвен пипер и магданос.

Додадете го и пирето од домат. Измешајте, па на крајот додадете ја водата. Варете во полупокриен сад на умерена температура.

Повремено мешајте, па доколку има потреба додајте уште малку вода, околу 50 мл за да не загори месото. Гулашот треба да биде малку погуст, не претерувајте со водата.

Оставете малку да се олади, па послужете го гулашот со пире или тестенини.

Тагови
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со тиквички и ѓумбир

Read more

Предлог за ручек: Крокети од компири со шунка и кашкавал

Read more

Здраво и вкусно: Смути со јагоди и авокадо

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе