Рецепт на денот: Пилешко со кашкавал и зеленчук

Запечено пилешко со кашкавал и зеленчук.

Потребни состојки:

1 кг пилешко

3 моркови

Малку целер и магдонос

2 чешниња лук

400 г шампињони

Половина главица кромид

200 мл кисела павлака

100-150 г кашкавал

Сол, бибер, ловоров лист

Начин на подготовка:

Ставете го пилешкото да се вари со 2-3 моркови, помал корен целер, магдонос. Додајте половина главица кромид и лук. Направете супа.

Исечкајте ги шампињоните. Исечкајте две главици кромид и издинстајте ги, посолете па додајте ги шампињоните и запржете ги. Додајте и бибер.

Пилешкото од супата извадете го од коски и исечкајте го на парчиња. Додајте павлака во шампињоните и промешајте. Зачинете со бибер, додајте по вкус и ловоров лист.

Изрендајте сирење и ставете го во рерна на 180 степени да се запече, да испари виното и да се растопи сирењето. Доволни се околу 25 минути. Наросете со сечкан магдонос и послужете со салата по избор.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Рецепти

Кајгана со една неочекувана состојка - за намалување на килограмите

Read more

Рецепт на денот: Вкусен леб со тиква

Read more

Три идеи за брз неделен ручек

Read more

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Read more
 

Магазин

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе

Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Читај повеќе

Пет „совети“ за диети и слабеење во кои не треба да верувате

Читај повеќе
  • filter

Која е 44 години помладата девојка на Мик Џегер која му го роди осмото дете?

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе