Рецепт на денот: Пилешко во бел сос

Оброк со пилешко месо кој се подготвува многу брзо и лесно.

Потребни состојки:

(за 4 лица)

1 кг пилешки стек

4 чешниња лук

100 мл бело вино

4 лажици брашно

200 мл павлака за готвење

Сол и бибер

Сечкан магдонос

Начин на подготовка:

Исечкајте го пилешкото месо на ленти. Наросете го со брашно. Ставете го во длабок сад и пржете додека да добие убава боја. Потоа додајте го белото вино и динстајте. Додајте го исечканиот лук, кратко продинстајте, по потреба додајте малку вода и на крај павлака за готвење.

Зачинете со сол и бибер.

Варете уште неколку минути и сосот со месото е готов. Може да го искомбинирате пилешкото со пире или паста.  

реклама

Најчестите грешки со кои ја уништувате самодовербата на детето

Read more

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Пет држави кои му се враќаат на животот како пред пандемијата

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Read more

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Read more

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Read more

Рецепт на денот: Тортиљи со два вида сирење и тиквички

Read more
 

Магазин

Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Читај повеќе

Најчестите грешки со кои ја уништувате самодовербата на детето

Читај повеќе

Намирници кои го зајакнуваат имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе