Рецепт на денот: Пита од шолја

Израдувајте се себе си и целото семејство со еден фантастичен рецепт.

Потребни состојки:

  • ½ kg тенка кора
  • 200 gr сирење
  • 2 јајца
  • ½ прашок за пециво
  • 2 лажици сечкана шунка
  • малку сечкан магдонос
  • 1 главица сечкан лук
  • масло

Подготовка:

Издробете го сирењето, додадете 1 јајце и белките, жолчките оставете ги за премачкување. Премачкајте со масло. Во поголема шолја за кафе со прстите турнете ја средината на кората така што краевите да висат над шолјата.

Намачкајте ја кората со четка и на ист начин ставете уште една кора. Со лажица наполнете ја шолјата со фил од сирење и вратете ги корите една врз друга во шолјата премачкувајќи ја секоја кора со масло.

На некои места премачкајте и со малку од полнењето за корите подобро да се залепат. На крај превртете ја шолјата и наредете ја питата во подмачкана тава.

На крајот се премачкува со жолчка и масло и се посипува со сусам.

Се пече на 200 степени 40 минути додека убаво не заруменат. Послужете топло со јогурт или кисело млеко.

Remote video URL
Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Рецепти

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Read more
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more

Готвачите сметаат дека треба да се избегнува еден вид плескавица

Read more

Рецепт на денот: Пилешки гради во сос од вино

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе