Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Потребни состојки:

100 г путер + 15 г

5 листови готови кори за пита

500 гр шампињони

100 г кашкавал по желба

1 парче моцарела

1 чешне лук

Магдонос

Маслиново масло

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Измијте ги печурките, па исчистете ги и исечете ги на парчиња. Исчистете и исечкајте го лукoт, како и магдоносот.

Вклучете ја рерната на 180 степени.

Загрејте маслиново масло во тава па додајте ги печурките и посолете. Пржете ги неколку минути додека да омекнат. Откако ќе испари течноста, додајте коцка путер и оставете ги шампињоните да се карамелизираат заедно со лукот и магдоносот. Тргнете од оган.

Тавата за печење премачкајте ја со путер, а остатокот од путерот стопете го во помал сад. Со четка премачкајте ја првата корка од двете страни и ставете ја во тавата, па повторете ја постапката со сите кори.

Исечкајте го кашкавалот на коцки, па распоредете по подлогата од кори. Потоа додајте го филот со печурки и распоредете го по целата површина, а одозгора нарендајте моцарела. Преклопете го филот со корите. Печете околу 20 минути додека питата да добие златно-кафеава боја.

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Рецепти

Смути со банана и јагоди за брз и здрав појадок

Read more

Како да направите совршен хумус за само 3 минути?

Read more

Предлог за ручек: Шпагети карбонара

Read more

Како да направите чоколадни палачинки?

Read more

Магазин

Хороскоп за 2021: Година на промени за сите, освен за еден знак

Читај повеќе

Знаете ли за што размислуваат мажите во текот на сексот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали би си купиле ваков кревет?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Читај повеќе
  • filter

Наместо со Марадона, луѓето се збогуваат со Мадона

Читај повеќе

Дали земањето брис за КОВИД-тест го оштетува мозокот и други митови за коронавирусот

Читај повеќе

Смути со банана и јагоди за брз и здрав појадок

Читај повеќе
  • filter

Животот на Диего Марадона низ фотографии

Читај повеќе

Хороскопски знак кој сака да шефува и во спалната соба

Читај повеќе