Рецепт на денот: Пита со сирење готова за 15 минути

Најбрзата пита готова за 15-20 минути.

Потребни состојки:

450 гр готови кори

300-350 гр сирење

4 јајца

½ шолја кисела вода

1/3 шолја масло

1 лажичка печиво или сода

Начин на подготовка:

Јајцата измешајте ги со сирењето, а во намрсено тава или на хартија за печење ставајте по 2 кори, една врз друга(цели или искршени). Попрскајте ги со 3-4 лажици од киселата вода измешана со маслото и печивото, па ставете неколку лажици од филот. Повторете ја постапката додека да ги искористите сите кори и целиот фил. Одозгора попрскајте ја целата пита со течноста или премачкајте со јајце. Наросете сусам или семки по избор. Печете во рерна на 180-200 степени околу 15 минути или додека да добие златно-кафеава боја.

Питава е многу брза за правење, можете да ставите фил по желба, супер е за доручек, ручек или брзи ненајавени гости. 

URL
View this post on Instagram

Најбрзата пита готова за 15-20 минути🧀🥚 Пита со готови кори и фил од сирење и јајца. Едноставна и лесна и не бара воопшто работа. Јајцата измешајте ги со сирењето, а во намрсено плехче или на хартија за печење ставајте по 2 кори, една врз друга(цели или искршени). Попрскајте ги со 3-4 лажици од киселата вода измешана со маслото и пецивото, па ставете неколку лажици од филот. Повторете ја постапката дури не ги искористите сите кори и целиот фил. Одозгора попрскајте ја целата пита со течноста или премачкајте со јајце. Наросете сусам или семки по избор. Печете во загреана рерна на 180-200 С околу 15 минути или дури не добие убава златно кафена боја. Корите кои ги купив беа наменети за друг рецепт, но беа премногу искршени на ситни парчиња. Не се виткаа ни собираа, па мораше да смислам што да им правам. Питава е многу брза за правење, можете да ставите фил по желба, супер е за доручек, ручек или брзи ненајавени гости. • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со овошје

Read more

Ручек за 30 минути: Ражничи од компири и сланина

Read more

Како да го внесете просото во вашата исхрана?

Read more

Рецепт за совршен колач со сливи

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе