Рецепт на денот: Пита со спанаќ

Француски специјалитет кој го обожаваат сите.

Состојки:

Тесто

3 шолји брашно

150 гр. путер

2 јајца

3 лажици студена вода

½ лажичка сол

1 лажичка оригано или босилек

Фил

300 гр. смрзнат спанаќ

3 шолји исечкано фета сирење

3 јајца

1 лажичка прашок за пециво

½ шолји рендан пармезан

1/3 лажички мелен бибер

½ шолји брашно

4 лажици јогурт

1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

Направете тесто од брашно, сол и путер. Додајте јајца, оригано и вода и обликувајте го тестото. Замотајте во фолија и оставете го во фрижидер околу половина час. Исцедете го спанаќот и направете фил од маслиново масло, јогурт, фета, јајца, брашно и прашок за пециво. Додајте сол, пармезан и бибер и вратете во фрижидер. Вклучете ја рерната на 220 степени. Ставете го тестото во округло тавче и избоцкајте го со вилушка на некои места. Сипете го филот од сирење и спанаќ, изразмнете и подвиткајте го остатокот од тестото. Печете околу 45 минути.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Read more

Брзо и здраво: Домашен сладолед од шумско овошје

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Read more

Магазин

  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Читај повеќе

Секс поза „мачка“ - максимално уживање за двајцата партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Читај повеќе