Рецепт на денот: Плескавици од зеленчук

Плескавиците од зеленчук се лесни за подготовка и се многу вкусни. Совршен избор за лесно и здраво јадење.

Состојки:

- 450 гр замрзнат зеленчук (моркови, грашок, пченка)

- 250 гр црвен грав (мала конзерва)

- 1 зелена тиквичка

- 3 компири

- 1 јајце

- 10 лажици брашно

- презла

Подготовка:

Сварете го замрзнатиот зеленчук во солена вода, а потоа исцедете го. Излупете ја тиквичката, изрендајте ја и сварете ја во солена вода. Исцедете го гравот од конзервата.

Исцедете го варениот компир, а потоа додадете едно јајце, зеленчукот, гравот и додадете брашно, постојано мешајќи.

Смесата треба да биде густа за да може да се обликува рачно.

Потоа обликувајте плескавици со влажни раце, извалкајте ги во презла и пржете ги во врело масло од двете страни додека не поруменат.

Може да ги печете и во рерна, без да ги извалкате во презла. Обликувајте ги со малку масло на дланките, ставете ги на хартија за печење во плех и печете ги во загреана рерна на 180 степени Целзиусови по 10-тина минути од секоја страна или додека не се потпечат по ваша желба.

Послужете ги со риба или во сендвичи со свежа зелена салата.

Добар апетит!

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Read more

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Read more

Чоколадни палачинки со овошен фил

Read more
 

Магазин

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои најтешко се заљубуваат

Читај повеќе