Рецепти

Рецепт на денот: Полнети бабури со киноа и рататули

7. август 2018 - 10:24 | Б.С.Б.

Ако сте љубители на полнети пиперки тогаш овој рецепт е идеален предлог за здрав семеен ручек. Подготовката е многу едноставна.

Загрејте ја рерната на 180 степени, а за тоа време подгответе ги бабурите за печење. Отстранете ја дршката на секоја и исчистете ги семките. Ставате ги во сад за печење и печете 20 минути, додека не омекнат.

Во тавче за пржење загрејте масло, а потоа ставете исецкан кромид да се попржи околу 2 минути, додека не омекне. Додадете лук, а потоа и исецкани на коцки тиквички, модар патлиџан, домати, мајчина душица, рузмарин, босилек, сол и бибер. Промешајте добро, покријте со капак и нека се готви околу половина час.

Потоа во мал сад измешајте брашно, пармезан и оригано. Додајте путер и измешајте со прстите додека путерот не омекне во мали парченца. Секоја пиперка пополнете ја со претходно сварена киноа и зеленчукот, кој всушност е рецепт за рататули. Врз пиперките додатете ја содржината со брашното и путерот, печете уште половина час додека не добие златно-кафена боја. Декорирајте со свеж босилек.

Потребни состојки:

6 бабури, 2 мали лажици маслиново масло, 3 чешниња лук, 2 исецкани тиквички, 1 модар патлиџан, 4 средни домати, по половина лажичка сува мајчина душичка, рузмарин, босилек, сол и бибер по вкус, 60 гр брашно, 50 гр пармезан, лажичка оригано, 6 големи лажици омекнат путер, 340 гр сварена киона, свеж босилек за декорација.

Целата подготовка погледнете ја во видеото. Добар апетит.

Коментирај