Рецепт на денот: Полнети компири со пилешко, сланина и зеленчук

Потребни состојки:

4 компири

1 шолја сечкани маслинки

200 г пилешко филе

1 лажица сенф

2-3 кисели краставички

2 лажици пченка

1-2 лажици грашок

100 г сланина

2 чешниња лук

Сол и бибер

1 лажица оригано

Кечап

Мајонез

Начин на подготовка:

Измијте ги компирите. Замотајте ги со алуминиумска фолија и премачкајте ги со масло од внатрешната страна. Ставете ги да се печат на 190 степени. Извадете ги од рерна и оставети ги да се изладат, но не ја одмотувајте фолијата.

Испржете ја ситно исечканата сланина и лук. Додајте ги ситно исечканите кисели краставички, грашок, пченка и маслинки. Додајте зачини по вкус и тргнете од оган.

Исечете го пилешкото на парчиња, додајте сол и зачини по желба. Пропржете го и додајте сенф. Додајте го и зеленчукот во компирите.

Изладениот компир исечете го по должина, извадете ја внатрешноста и наполнете ја со филот. Полнетите компири сервирајте ги со кечап и мајонез.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Read more

Протеинска бомба: Како да зготвите црн грав?

Read more

Рецепт за вкусни домашни бургери

Read more

Мезе на денот: Похувани печурки

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе