Рецепт на денот: Салата со пилешко и јаболка

Оваа салата со пилешко и јаболка може да биде целосен оброк во кој ќе уживате, без многу напор за подготвување.

Состојки (за 2 лица)

- 100 гр варено пилешко

- 80 гр мајонез или павлака

- 2 јаболка (со црвена кора)

- сок од 1 лимон

- 50 гр кромид

- 2 лажички кафеав шеќер

- зачини по желба

Подготовка:

Изладете го пилешкото што сте го свариле во посолена вода и исечете го на коцки.

Исечете ги јаболката со кора на коцки и прелијте ги сок од лимон за да не потемнат.

Ставете го пилешкото во сад, додадете мајонез, јаболка, кромид и кафеав шеќер.

Доколку сакате, мајонезот можете да го замените со кисела павлака.

Лесно измешајте ја салатата, украсете ја со јаткасти плодови по желба и сервирајте.

реклама

Рецепти

Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Read more

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Read more

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Read more

Рецепт на денот: Тортиљи со два вида сирење и тиквички

Read more
 

Магазин

Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Читај повеќе

Најчестите грешки со кои ја уништувате самодовербата на детето

Читај повеќе

Намирници кои го зајакнуваат имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе