Рецепт на денот: Шницли во сос со сенф

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

½ шолја пилешки бујон

2 лажици сок од јаболка

4 лажици сенф

1 кг свинско месо

Сол и бибер

1 лажица маслиново масло

2 чешниња лук

1 лажица пченкарен скроб(густин)

2 лажици вода

Свеж магдонос

Начин на подготовка:

Во мал сад промешајте бујон, сок од јаболка и сенф. Посолете го свинското месо. Во голем сад загрејте масло на средна температура. Испржете го месото од двете страни и извадете го од тава. Потоа во тавата додајте го мелениот лук и пропржете. Додајте го сосот со сенф. Постојано мешајте. Откако ќе зоврие, намалете ја температурата и оставете да се вари 6-8 минути додека да испари половина од смесата.

Вратете го свинското во тава и пржете го 3-4 минути. Промешајте го густинот и водата додека да добиете убава смеса и сипете во тава. Откако ќе зоврие мешајте уште 2 минути или додека да се згусне. Наросете со ситно сечкан магдонос.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Норвешката премиерка казнета поради непочитување на рестрикциите

Read more

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Read more

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Read more

Чоколадни палачинки со овошен фил

Read more

Рецепт на денот: Потпечено бело пилешко месо со печурки

Read more
 

Магазин

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои најтешко се заљубуваат

Читај повеќе

Каква е кашлицата поврзана со COVID-19 и кога треба да посетите лекар?

Читај повеќе