Рецепт на денот: Шпагети со пармезан и чери домати

Идеален предлог за денешниот ручек.

Потребни состојки:

1 пакување шпагети

1 лажичка пире од домати

1 чили пиперче

2 лажици маслиново масло

Сол и бибер

1 кромид

1 свежа зелена лута пиперка

2 чешниња лук

Половина килограм шери домати

Босилек

Пармезан

Начин на подготовка:

Во тава запржете ги доматите и додајте изрендано чили. Додајте 250 мл вода и оставете да се вари додека да добиете сос. Посолете и додајте бибер. Во длабока тава загрејте маслиново масло и пропржете го кромидот исечкан на тенки кругови. Потоа додајте го изгмечениот лук и пиперката исечкана на парчиња. Исечете ги чери доматите на половина, а босилекот на ситни парчиња и динстајте со остатокот од смесата. Во тава истурете го сосот и крчкајте неколку минути.

Сварете ги шпагетите непосредно пред јадењето. Исцедете ги и додајте ги во тава. Измешајте со сосот и сервирајте. При сервирање може да наросите со рендан пармезан.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Read more

Рецепт за сладолед од три состојки

Read more

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе