Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Вистински есенски десерт со ореви за целото семејство.

Потребни состојки:

За тесто:

500 г брашно

50 г путер

2 жолчки

1 јајце

1 квасeц

250 мл топло млеко

100 г шеќер

Прстофат сол

За фил:

500 г мелени ореви

200 мл млеко

Останати состојки по желба:

100 г суво грозје

Малку цимет

Малку рум

Начин на подготовка:

Додајте квасец, малку шеќер, лажичка брашно и малку млеко. Измешајте и оставете да нарасне. Во сад додајте брашно, направете место на средина и додајте растопен путер, жолчки, цело јајце, шеќер, квасец и остатокот од млекото.

Размесете го тестото, премачкајте со филот со ореви и наросете со суво грозје. Свиткајте го во ролат и оставете да нарасне. Пред печење премачкајте со растопен путер.

Печете на 200 степени околу половина час. Исечете ја штрудлата откако ќе се излади и по желба наросете со шеќер во прав.

Како да го подготвите филот:

Смелете ореви, додајте шеќер, малку цимет, рум и прелијте со топло млеко. Сварете го малку, оставете да се излади и намачкајте на тестото.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Рецепти

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Read more

Пoјадок за шампиони: Зошто треба да јадете две јајца наутро?

Read more

Рецепт на денот: Крем супа од зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе