Рецепт на денот: Сочен колач со ананас и моркови

Подгответе го овој сладок, сочен и кремаст десерт и уживајте.

Потребно е:

100 г ореви
250 г моркови
150 г ананас од компот
250 г шеќер
3 јајца
100 мл масло
2 кесички ванилин шеќер
250 г брашно
1 кесичка прашок за пециво
1/2 лажиче сол
1 лажиче цимет во прав
80 г кокосово брашно

за премачкување:

100 гр чоколаден крем 
2-3 лажици брашно од кокос

Подготовка:

– Морковите изрендајте ги, а ананасот и оревите исецкајте ги.

– Брашното измешајте го со прашокот за пециво, солта, брашното од кокос и циметот.

– Во друг сад пенесто изматете ги јајцата со шеќерот и ванилиниот шеќер. Додадате ги маслото, морковите и ананасот. На крај додадете ги и смесата со брашно и оревите. Измешајте убаво за да добиете хомогена смеса.

– Подготвената смеса сипете ја во долгнавеста намастена тава (со димензии 10х30 см).

– Ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени 45-50 минути.

– Печениот колач оставете го да се излади, премачкајте го со чоколаден крем, посипете со брашно од кокос, исечете го и послужете.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Read more

5 рецепти за крофни

Read more

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Read more

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Read more

Магазин

  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе