Рецепт на денот: Тирамису со костени

Десерт што ќе му се допадне на целото семејство.

Потребни состојки:

100 г шеќер во прав

3 дл слатка павлака

200 г пире од костени

400 г маскарпоне

2 лажици кафе

Пишкоти

Какао

Начин на подготовка:

Ставете ги костените во блендер, додајте 1 дл слатка павлака и блендирајте кратко време за да добиете хомогена смеса. Може да користите и миксер ако немате блендер.

Од преостанатата павлака направете шлаг. Во маскарпонето додајте шеќер во прав и мешајте додека состојките се соединат. Додајте ги костените и измешајте. На крајот додајте шлаг и измешајте со маталка.

Подгответе ги чашите во кои ќе го сервирате тирамисуто. Земете 2 пишкоти, натопете ги во мешавината од кафе и изгмечете ги на дното на чашата. Додајте голема лажица од подготвениот крем, потоа ставете ред пишкоти, па лажица од кремот и на крај наросете со какао. Наполнете ги чашите додека да го потрошите кремот.

Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Рецепти

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Read more

Предлог за ручек: Шницли во сос со нане

Read more

Идеја за појадок: Солени стапчиња со сусам

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе