Рецепт на денот: Тортиљи со два вида сирење и тиквички

Тортиљи со зеленчук и сирење, одличен предлог за ручек.

Потребни состојки:

1 кромид со средна големина

2 средни тиквички

200 г варена пченка

2 големи јајца

200 г рендан пармезан

4 големи тортиљи

Сол и бибер

Маслиново масло

Друго сирење по желба

Начин на подготовка:

Исечкајте го кромидот и пропржете го со 2-3 лажички маслиново масло. Додајте ги и тиквичките кои ќе измиете претходно, ќе ги излупите и исечкате на помали коцки.

Посолете, додајте бибер и динстајте ги кромидот и тиквичките неколку минути.

Изматете јајца и промешајте со тиквички и кромид. Кога ќе бидат печени, тргнете ги од оган и додајте и варена пченка и пармезан, па промешајте.

На чинија ставете една тортиља, наросете ја со рендан кашкавал, распоредете половина од смесата со тиквички и јајца, повторно наросете со сирење и поклопете со друга тортиља. Префрлете ги тортиљите внимателно во тава, па прво пржете од едната страна 2-3 минути.

Потоа префрлете ги на другата страна и исто така пржете ги 2-3 минути додека да почне да се топи кашкавалот.

Повторете ја постапката со останатите тортиљи. Кога ќе бидат печени, исечете ги на триаголници и послужете.

реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Рецепти

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Read more

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Read more

Рецепт на денот: Тортиљи со два вида сирење и тиквички

Read more

Домаќински совети: Како да направите совршена зимница?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Читај повеќе

Полна месечина во Риби - како ќе влијае на вашиот знак?

Читај повеќе

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Читај повеќе